Hlavní projekty:

Kalendář akcí:

září
Po Út St Čt So Ne
35 30 31 01 02 03 04 05
36 06 07 08 09 10 11 12
37 13 14 15 16 17 18 19
38 20 21 22 23 24 25 26
39 27 28 29 30 01 02 03

HLAVNÍ MENU

Pracovní skupiny > e-Generace > Elektronickou komunikaci se státem usnadní SONIA

Kdokoli chce „úřadovat“ se státem po internetu, musí nejdřív pro elektronickou identitu na přepážku. Od příštího roku to změní SOukromoprávní Národní Identitní Autorita.

Stát nám poskytuje mnoho užitečných digitálních služeb, díky nimž můžeme kdykoliv a odkudkoliv zjistit stav našeho bodového konta řidiče, obdržet výpis z rejstříku trestů a spoustu dalších informací a dokumentů. Aby takové služby mohly fungovat a zároveň byla zachována bezpečnost jedné z nejcennějších komodit současnosti – našich dat, je naprostou nutností jistota, že stát opravdu komunikuje s osobou, která má na službu nárok. Pro tyto účely byly definovány a zřízeny tzv. státem uznávané identitní prostředky.

Kdo je kdo v digitálním světě

V současnosti existují takové prostředky dva. Prvním je datová schránka, jejíž vlastník může s využitím stejného uživatelského jména a hesla komunikovat s úřady a využívat většinu státem nabízených služeb. Druhý se pak skrývá pod zkratkou NIA – Národní identitní autorita, blíže popsaná na stránkách eidentita.cz. Ta má širší využití. Eidentitu lze získat vlastnictvím eObčanky nebo zmíněné datové schránky. Obě cesty mají jednoho společného a pro mnohé obtěžujícího jmenovatele. Abychom se jejich prostřednictvím mohli identifikovat a následně využívat digitálních služeb státu, musí být na počátku naše identita ověřena fyzicky. To lze učinit buď na České Poště, nebo na magistrátu, respektive subjektem, který disponuje pracovištěm CzechPoint. Navíc je zde služba ověření totožnosti pro získání „klíče k elektronickým službám“ zpoplatněna.

Komfort s ženským jménem

Jen málokdo zřejmě považuje návštěvu úřadu či pošty za něco obzvlášť příjemného. Limitující je mnohdy i omezená úřední doba. Pravděpodobně to jsou důvody, proč mnoho zájemců o digitální služby zatím nepřekonalo hned první krok. To se však zanedlouho změní – aktuálně finišuje projekt nazvaný SONIA (SOukromoprávní Národní Identitní Autorita). Jednoduše řečeno - od nového roku bude mít každý vlastník bankovního účtu možnost využívat zmíněných služeb státu, aniž by musel fyzicky dorazit na CzechPoint. Ověření proběhne prostřednictvím bankovní identity a údaje potřebné k přihlášení se tak nebudou lišit od těch, které dotyčný využívá pro vstup do elektronického bankovnictví.